Vishay/BCcomponents D272Z20Y5VH6UL2R
D272Z20Y5VH6UL2R picture photo
Mfg. Part Number
D272Z20Y5VH6UL2R
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2700PF 100V Y5V RADIAL
Datasheet Download
D272Z20Y5VH6UL2R.pdf
Availability of D272Z20Y5VH6UL2R
QUANTITY
D272Z20Y5VH6UL2R Order Process
Ship out your order
Specifications of D272Z20Y5VH6UL2R
Internal Part NumberEIS-D272Z20Y5VH6UL2R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesD
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance2700pF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D272Z20Y5VH6UL2R
Related LinksD272Z20Y, D272Z20Y5VH6UL2R Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
D272Z20Y5VH6UL2R Details Description
Related parts for D272Z20Y5VH6UL2R
RES SMD 1 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC FPGA 508 I/O 672FBGA datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS STR 5MM datasheet.pdf
IPD M12 NONSHLD 3W SPST 2M datasheet.pdf
SL-SMT3.50/11/90G 3.2SN BK datasheet.pdf
FILTER datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 40POS datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 203 TYP datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE PIN datasheet.pdf