ebm-papst Inc. D2E097-BI56-02
D2E097-BI56-02 picture photo
Mfg. Part Number
D2E097-BI56-02
Manufacturer
Product Category
AC Fans
Brief Description
FAN BLWR CENT 162X180MM 230VAC
Datasheet Download
D2E097-BI56-02.pdf
Availability of D2E097-BI56-02
QUANTITY
D2E097-BI56-02 Order Process
Ship out your order
Specifications of D2E097-BI56-02
Internal Part NumberEIS-D2E097-BI56-02
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsPart Number Guide
Featured ProductD2E Series Centrifugal Blowers
Standard Package10
Category Fans, Thermal Management
FamilyAC Fans
SeriesD2E097
Voltage - Rated230VAC
Size / DimensionRectangular - 162mm L x 165mm H (97mm Dia)
Width180mm
Air Flow241.3 CFM (6.83m³/min)
Static Pressure-
Bearing TypeBall
Fan TypeBlower, Centrifugal
Features-
Noise57 dB(A)
Power (Watts)100W
RPM1850 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Operating Temperature-
Approvals-
Weight0.001 KG
Current Rating0.450A
Voltage Range-
Material - FrameSteel
Material - BladeSteel
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D2E097-BI56-02
Related LinksD2E097-, D2E097-BI56-02 Datasheet, ebm-papst Inc. Distributor
D2E097-BI56-02 Details Description
Related parts for D2E097-BI56-02
RES SMD 1.96K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OSCILLATOR CMOS PROG 5V ST SMD datasheet.pdf
IC PWM 5BIT 25KHZ 2-WIRE 8SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 7.78VWM 13.4VC SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 120 OHM 1606 datasheet.pdf
OSC MEMS 11.0592MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
PUNCH datasheet.pdf
TVS DIODE 43VWM 69.4VC SMBJ datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 30ppm 18pF 30 Ohm -40°C - 125°C AEC-Q200 Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 595MA 550 MOHM TH datasheet.pdf
CAP ALUM 0.1UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf