ebm-papst Inc. D2E133-AM47-01
D2E133-AM47-01 picture photo
Mfg. Part Number
D2E133-AM47-01
Manufacturer
Product Category
AC Fans
Brief Description
FAN BLWR CENT 171X215MM 230VAC
Datasheet Download
D2E133-AM47-01.pdf
Availability of D2E133-AM47-01
QUANTITY
D2E133-AM47-01 Order Process
Ship out your order
Specifications of D2E133-AM47-01
Internal Part NumberEIS-D2E133-AM47-01
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsPart Number Guide
Product Training ModulesMoving Air Efficiently
Featured ProductD2E Series Centrifugal Blowers
Standard Package10
Category Fans, Thermal Management
FamilyAC Fans
SeriesD2E133
TypeAC
Voltage - Rated230VAC
Size / DimensionRectangular - 171mm L x 180mm H x 215mm W (133mm Dia)
Air Flow353.0 CFM (9.99m³/min)
Static Pressure0.401 in H2O (100.0 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeBlower, Centrifugal
Features-
Noise55 dB(A)
Power (Watts)200W
RPM1800 RPM
Termination4 Wire Leads
Ingress ProtectionIP44
Operating Temperature-40 ~ 176°F (-40 ~ 80°C)
Weight0.001 KG
Current Rating0.880A
Voltage Range-
Life Expectancy-
Material - FrameSteel
Material - BladeSteel
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D2E133-AM47-01
Related LinksD2E133-, D2E133-AM47-01 Datasheet, ebm-papst Inc. Distributor
D2E133-AM47-01 Details Description
Related parts for D2E133-AM47-01
LED RED DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 30POS R/A datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
INSULATION PUNCH datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 12A 24V datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 337MA 3 OHM SMD datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
55031 GEM THERM datasheet.pdf
CAP FILM 0.091UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf