| Internal Part Number | EIS-D2F01L30D | |
| Standard Package | 450 | |
| Category | Switches | |
| Family | Snap Action, Limit Switches | |
| Series | D2F | |
| Packaging | Bulk | |
| Circuit | SPDT | |
| Switch Function | On-Mom | |
| Current Rating | 100mA (DC) | |
| Voltage Rating - AC | - | |
| Voltage Rating - DC | 30V | |
| Actuator Type | Lever, Simulated Roller | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Termination Style | Solder Lug | |
| Ingress Protection | IP40 | |
| Features | - | |
| Operating Force, Torque | 55gf | |
| Release Force | 4gf | |
| Pretravel | - | |
| Differential Travel | 0.020" (0.5mm) | |
| Overtravel | 0.020" (0.5mm) | |
| Operating Position | 0.374" (9.5mm) | |
| Mechanical Life | 1,000,000 Cycles | |
| Electrical Life | 30,000 Cycles | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 65°C | |