Omron D2HW-BL222MR
D2HW-BL222MR picture photo
Mfg. Part Number
D2HW-BL222MR
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
SUBMINIATURE BASIC SWITCH
Datasheet Download
D2HW-BL222MR.pdf
Availability of D2HW-BL222MR
QUANTITY
D2HW-BL222MR Order Process
Ship out your order
Specifications of D2HW-BL222MR
Internal Part NumberEIS-D2HW-BL222MR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Product Training ModulesSnap Switches
Standard Package20
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesD2HW
PackagingBulk
CircuitSPST-NC
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating100mA (AC), 2A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC12V
Actuator TypeLever, Straight
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleWire Leads
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
FeaturesSupport Posts
Operating Force, Torque50gf
Release Force3gf
Pretravel-
Differential Travel0.031" (0.8mm)
Overtravel0.098" (2.5mm)
Operating Position0.366" (9.3mm)
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D2HW-BL222MR
Related LinksD2HW-B, D2HW-BL222MR Datasheet, Omron Distributor
D2HW-BL222MR Details Description
Related parts for D2HW-BL222MR
XFRMR LAMINATED 175VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
SWITCH HARDWARE datasheet.pdf
TRIMMER 20 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 200MA SC79-2 datasheet.pdf
CABLE TIE MOUNT THRO PANEL HOLE datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 5UH SMD datasheet.pdf
RES 150 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 1% 1/20W 0402 datasheet.pdf