Vishay Sfernice D2TO020C100R0FTE3
D2TO020C100R0FTE3 picture photo
Mfg. Part Number
D2TO020C100R0FTE3
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 100 OHM 1% 20W TO263
Datasheet Download
D2TO020C100R0FTE3.pdf
Availability of D2TO020C100R0FTE3
QUANTITY
D2TO020C100R0FTE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of D2TO020C100R0FTE3
Internal Part NumberEIS-D2TO020C100R0FTE3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesD2TO20
PackagingTube
Resistance (Ohms)100
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263 (D²Pak)
Size / Dimension0.398" L x 0.346" W (10.10mm x 8.80mm)
Height0.189" (4.80mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D2TO020C100R0FTE3
Related LinksD2TO020C, D2TO020C100R0FTE3 Datasheet, Vishay Sfernice Distributor
D2TO020C100R0FTE3 Details Description
Related parts for D2TO020C100R0FTE3
TRANS PNP 80V 3A SOT-32 datasheet.pdf
SENSOR 100PSIA 1/4NPT 4.5V datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS STRGT PCB datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 1W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
TVS DIODE 90VWM 146VC P600 datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG 2A 28VDC PUSH-PULL datasheet.pdf
RES SMD 12.5KOHM 0.05% 1/5W 1506 datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 5A AC/DC datasheet.pdf