Vishay Sfernice D2TO035C12R00JTE3
D2TO035C12R00JTE3 picture photo
Mfg. Part Number
D2TO035C12R00JTE3
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 12 OHM 5% 35W TO263
Datasheet Download
D2TO035C12R00JTE3.pdf
Availability of D2TO035C12R00JTE3
QUANTITY
D2TO035C12R00JTE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of D2TO035C12R00JTE3
Internal Part NumberEIS-D2TO035C12R00JTE3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesD2TO35
PackagingTube
Resistance (Ohms)12
Tolerance±5%
Power (Watts)35W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263 (D²Pak)
Size / Dimension0.398" L x 0.346" W (10.10mm x 8.80mm)
Height0.189" (4.80mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D2TO035C12R00JTE3
Related LinksD2TO035C, D2TO035C12R00JTE3 Datasheet, Vishay Sfernice Distributor
D2TO035C12R00JTE3 Details Description
Related parts for D2TO035C12R00JTE3
CAP POLYMER 330UF 20% 2V SMD datasheet.pdf
CAP CER 2PF 4KV NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.99K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 189 OHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.3A SOT89-3 datasheet.pdf
RES 2.32K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 2 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 475MA 220 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 390PF 100V C0G 0402 datasheet.pdf