Vishay Sfernice D2TO035C4R700FTE3
D2TO035C4R700FTE3 picture photo
Mfg. Part Number
D2TO035C4R700FTE3
Brief Description
RES SMD 4.7 OHM 1% 35W TO263
Datasheet Download
D2TO035C4R700FTE3.pdf
Availability of D2TO035C4R700FTE3
QUANTITY
D2TO035C4R700FTE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of D2TO035C4R700FTE3
Internal Part NumberEIS-D2TO035C4R700FTE3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductD2TO35 35W Thick Film Power Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTube
Resistance (Ohms)4.7
Tolerance±1%
Power (Watts)35W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263 (D²Pak)
Size / Dimension0.398" L x 0.346" W (10.10mm x 8.80mm)
Height0.189" (4.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D2TO035C4R700FTE3
Related LinksD2TO035C, D2TO035C4R700FTE3 Datasheet, Vishay Sfernice Distributor
D2TO035C4R700FTE3 Details Description
Related parts for D2TO035C4R700FTE3
IC SUPERVISOR DUAL/TRPL SOT23-6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 50V X7R 1812 datasheet.pdf
CABINET ST STEEL 12.7X48.1X60.1 datasheet.pdf
CAP CER 330PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 50V 1% BP 1210 datasheet.pdf
RES 64.9 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 22.6 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK SMT datasheet.pdf
DC/DC PWR MOD 2X6A ANALOG DUAL datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf