Vishay Sfernice D2TO035C56R00JTE3
D2TO035C56R00JTE3 picture photo
Mfg. Part Number
D2TO035C56R00JTE3
Brief Description
RES SMD 56 OHM 5% 35W TO263
Datasheet Download
D2TO035C56R00JTE3.pdf
Availability of D2TO035C56R00JTE3
QUANTITY
D2TO035C56R00JTE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of D2TO035C56R00JTE3
Internal Part NumberEIS-D2TO035C56R00JTE3
PackagingTube
Resistance (Ohms)56
Tolerance±5%
Power (Watts)35W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263 (D²Pak)
Size / Dimension0.398" L x 0.346" W (10.10mm x 8.80mm)
Height0.189" (4.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D2TO035C56R00JTE3
Related LinksD2TO035C, D2TO035C56R00JTE3 Datasheet, Vishay Sfernice Distributor
D2TO035C56R00JTE3 Details Description
Related parts for D2TO035C56R00JTE3
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf
SSD 104GB 2.5" SATA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 9.31KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP POLYMER 120UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 118K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
1XRSV M12 D-CODED PCRAIGHT OVERM datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT datasheet.pdf
SENSOR HALL EFFECT datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf