Vishay/BCcomponents D331K20Y5PL63L6
D331K20Y5PL63L6 picture photo
Mfg. Part Number
D331K20Y5PL63L6
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 330PF 500V Y5P RADIAL
Datasheet Download
D331K20Y5PL63L6.pdf
Availability of D331K20Y5PL63L6
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
D331K20Y5PL63L6 Order Process
Ship out your order
Specifications of D331K20Y5PL63L6
Internal Part NumberEIS-D331K20Y5PL63L6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesD
PackagingBulk
Capacitance330pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientY5P (B)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.157" (3.99mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.250" (6.35mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D331K20Y5PL63L6
Related LinksD331K20, D331K20Y5PL63L6 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
D331K20Y5PL63L6 Details Description
Related parts for D331K20Y5PL63L6
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20QFN datasheet.pdf
CONN RCPT .05" 45X4POS GOLD SMD datasheet.pdf
PTC RESETTABLE 6V .500A SMD 0805 datasheet.pdf
CONN SOCKET 40POS IDC DL POL datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES 24K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
EXL UNITIZED WHEEL 1X1" 2S FIN datasheet.pdf
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf