FFF D37S33E6GV00LF
D37S33E6GV00LF picture photo
Mfg. Part Number
D37S33E6GV00LF
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
D37S33E6GV00LF.pdf
Availability of D37S33E6GV00LF
QUANTITY
D37S33E6GV00LF Order Process
Ship out your order
Specifications of D37S33E6GV00LF
Internal Part NumberEIS-D37S33E6GV00LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationDsub Insulator Raw Material 24/Nov/2009
Dsub Series Plating 05/Jun/2010
Delta D Series 30/May/2011
Delta-D Documentation 07/Nov/2014
Delta-D Drawing 12/Nov/2014
Standard Package15
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesDelta D
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold, GXT™
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating300V
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D37S33E6GV00LF
Related LinksD37S33E, D37S33E6GV00LF Datasheet, FFF Distributor
D37S33E6GV00LF Details Description
Related parts for D37S33E6GV00LF
FIXED IND 33UH 120MA 6.5 OHM SMD datasheet.pdf
RES 220 OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
HOSE ETCHANT SYPHON REPLACEMENT datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 1.3V SOT23-3 datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPST 15A QC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 18 OHM 0404 datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
500 TB SPRING PLUG WF datasheet.pdf
Crystal 10.0000MHz 30ppm 18pF 150 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf