Amphenol Aerospace Operations D38999/20FA35PALC
D38999/20FA35PALC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FA35PALC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 6POS WALL MT PIN
Datasheet Download
D38999/20FA35PALC.pdf
Availability of D38999/20FA35PALC
QUANTITY
D38999/20FA35PALC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FA35PALC
Internal Part NumberEIS-D38999/20FA35PALC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions6
Shell Size - Insert9-35
Shell Size, MILA
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FA35PALC
Related LinksD38999/2, D38999/20FA35PALC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20FA35PALC Details Description
Related parts for D38999/20FA35PALC
IC LINE FILTER SIGNAL 6FLIPCHIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20V 10% 2917 datasheet.pdf
TVS DIODE 22VWM 35.5VC SMA datasheet.pdf
DISPLAY 7SEG HER LC CC 0.4" datasheet.pdf
LED CBI 3MM 3X1 RED,RED,YLW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 43.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 30AWG YELLOW 1000' datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM 50.1VC DO-218AB datasheet.pdf
CAP CER 47PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf