Amphenol Aerospace Operations D38999/20FA35PALC
D38999/20FA35PALC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FA35PALC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 6POS WALL MT PIN
Datasheet Download
D38999/20FA35PALC.pdf
Availability of D38999/20FA35PALC
QUANTITY
D38999/20FA35PALC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FA35PALC
Internal Part NumberEIS-D38999/20FA35PALC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions6
Shell Size - Insert9-35
Shell Size, MILA
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FA35PALC
Related LinksD38999/2, D38999/20FA35PALC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20FA35PALC Details Description
Related parts for D38999/20FA35PALC
CAP TANT 6.8UF 16V 20% RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 3KV Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 30ppm 24pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 770 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN MICRO SIM CARD PUSH-PUSH datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 11POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 70A 240VAC datasheet.pdf