TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20FB35HB
D38999/20FB35HB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FB35HB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 13POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
D38999/20FB35HB.pdf
Availability of D38999/20FB35HB
QUANTITY
D38999/20FB35HB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FB35HB
Internal Part NumberEIS-D38999/20FB35HB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions13
Shell Size - Insert11-35
Shell Size, MILB
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FB35HB
Related LinksD38999/, D38999/20FB35HB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20FB35HB Details Description
Related parts for D38999/20FB35HB
DIODE ZENER 6.2V 1.5W SMA datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 3CHAN 2MSPS 32TQFP datasheet.pdf
Connector Receptacle 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 5A 240V datasheet.pdf
CAP CER 62PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
IC SSR HISIDE QUAD 28-SOIC datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 28-QFN datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 120MA 3.5 OHM SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
381 TB PL PL DIN/RAIL A datasheet.pdf
750 MHz, 3.8 mA 10 ns Switching Multiplexers IC datasheet.pdf