Amphenol Aerospace Operations D38999/20FB35PBLC
D38999/20FB35PBLC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FB35PBLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 13POS WALL MT PIN
Datasheet Download
D38999/20FB35PBLC.pdf
Availability of D38999/20FB35PBLC
QUANTITY
D38999/20FB35PBLC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FB35PBLC
Internal Part NumberEIS-D38999/20FB35PBLC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions13
Shell Size - Insert11-35
Shell Size, MILB
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FB35PBLC
Related LinksD38999/2, D38999/20FB35PBLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20FB35PBLC Details Description
Related parts for D38999/20FB35PBLC
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 120VWM 193VC SMC datasheet.pdf
IC RF AMP 0.5W PA 1GHZ 16QFN datasheet.pdf
DIODE VARACTOR 30V 20MA SC79 datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .229M 15POS datasheet.pdf
CONN RECEPT 10POS 2MM CRIMP datasheet.pdf
P1 GRAVER 0.5 datasheet.pdf
MICRO 25C S /11 WHT 36" NI datasheet.pdf
CAP CER 5.2PF 100V NP0 0201 datasheet.pdf