TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20FB98HD
D38999/20FB98HD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FB98HD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 6POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
D38999/20FB98HD.pdf
Availability of D38999/20FB98HD
QUANTITY
D38999/20FB98HD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FB98HD
Internal Part NumberEIS-D38999/20FB98HD
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions6
Shell Size - Insert11-98
Shell Size, MILB
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FB98HD
Related LinksD38999/, D38999/20FB98HD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20FB98HD Details Description
Related parts for D38999/20FB98HD
IC MPU SUPERVISORY CIRC 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125 SQ WW datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 2K EEPR 8MSOP datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 12A PPAK CHIPFET datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 8SKT STR PCB datasheet.pdf
RES 2.43K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
IC REG FLYBACK INV ISO TSOT23 datasheet.pdf
THYRISTOR INV 70A 600V TO-94 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC OSC VCXO 800MHZ 6CLCC datasheet.pdf
RES SMD 6.04 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf