TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20FC35JB
D38999/20FC35JB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FC35JB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 22POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
D38999/20FC35JB.pdf
Availability of D38999/20FC35JB
QUANTITY
D38999/20FC35JB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FC35JB
Internal Part NumberEIS-D38999/20FC35JB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions22
Shell Size - Insert13-35
Shell Size, MILC
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FC35JB
Related LinksD38999/, D38999/20FC35JB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20FC35JB Details Description
Related parts for D38999/20FC35JB
REG 3.3V 3A ADJ ON/OFF VRT 12SIP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK ISO CM 8-DIP datasheet.pdf
RES 35 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.1 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MINITEK 2MM CTW HOUS SR W/O CKEY datasheet.pdf
RES NTWRK 2 RES MULT OHM TO236-3 datasheet.pdf
CAP POLYMER 10UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 614MA 550 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf