TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20FC35PE-LC
D38999/20FC35PE-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FC35PE-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 22POS PIN
Datasheet Download
D38999/20FC35PE-LC.pdf
Availability of D38999/20FC35PE-LC
QUANTITY
D38999/20FC35PE-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FC35PE-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/20FC35PE-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions22
Shell Size - Insert13-35
Shell Size, MILC
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FC35PE-LC
Related LinksD38999/20, D38999/20FC35PE-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20FC35PE-LC Details Description
Related parts for D38999/20FC35PE-LC
DOOR STEEL 48.75X19.33" BE/GY datasheet.pdf
CAP CER 3PF 6KV NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 8-BIT 16K FLASH 44-PLCC datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWY 6POS R/A TIN datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 50A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
LED PNL MT 1" FLAT WHT 230VAC datasheet.pdf
IC FPGA 119 I/O 256FBGA datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 10-MSOP datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 30ppm 20pF 50 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.42 OHM 1% 5W datasheet.pdf