TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20FC98HN
D38999/20FC98HN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FC98HN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 10POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
D38999/20FC98HN.pdf
Availability of D38999/20FC98HN
QUANTITY
D38999/20FC98HN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FC98HN
Internal Part NumberEIS-D38999/20FC98HN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert13-98
Shell Size, MILC
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FC98HN
Related LinksD38999/, D38999/20FC98HN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20FC98HN Details Description
Related parts for D38999/20FC98HN
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 9V datasheet.pdf
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 35A 12V datasheet.pdf
VARISTOR 612V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 500V 8A TO263AB datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 4.5-9VIN 09VOUT datasheet.pdf
RES 68 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
MOSFET N CH 40V 90A DIRECTFET MX datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf