TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20FD15AE
D38999/20FD15AE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FD15AE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS PIN
Datasheet Download
D38999/20FD15AE.pdf
Availability of D38999/20FD15AE
QUANTITY
D38999/20FD15AE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FD15AE
Internal Part NumberEIS-D38999/20FD15AE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions15
Shell Size - Insert15-15
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (1), 20 (14)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FD15AE
Related LinksD38999/, D38999/20FD15AE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20FD15AE Details Description
Related parts for D38999/20FD15AE
RES 2.05 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 0.11 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
IC REGISTER SHIFT/STORE 16TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 180 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
FIXED IND 240NH 350MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 3W datasheet.pdf
220UF 200V 25X40MM 105C 5000H datasheet.pdf