TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20FD15AE
D38999/20FD15AE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FD15AE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS PIN
Datasheet Download
D38999/20FD15AE.pdf
Availability of D38999/20FD15AE
QUANTITY
D38999/20FD15AE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FD15AE
Internal Part NumberEIS-D38999/20FD15AE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions15
Shell Size - Insert15-15
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (1), 20 (14)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FD15AE
Related LinksD38999/, D38999/20FD15AE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20FD15AE Details Description
Related parts for D38999/20FD15AE
JUMPER-H1503TR/A3048G/H1503TR 4" datasheet.pdf
TVS DIODE 170VWM 260VC AXIAL datasheet.pdf
IC DAC 14BIT MULT W/BUFF 20-PLCC datasheet.pdf
IC DAC 12BIT I2C V-OUT 10-DFN datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 3MHZ TSOT23-6 datasheet.pdf
HEATSHRINK POLY Q2Z 3/4"X15' BLK datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
WRENCH COMBINATION 41MM 17.72" datasheet.pdf
RES 309 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.604 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf