Amphenol Aerospace Operations D38999/20FD15SA
D38999/20FD15SA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FD15SA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 15POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/20FD15SA.pdf
Availability of D38999/20FD15SA
QUANTITY
D38999/20FD15SA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FD15SA
Internal Part NumberEIS-D38999/20FD15SA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Shell Size - Insert15-15
Shell Size, MILD
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FD15SA
Related LinksD38999/, D38999/20FD15SA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20FD15SA Details Description
Related parts for D38999/20FD15SA
IC MCU 8BIT 32KB OTP 68PLCC datasheet.pdf
VARISTOR 670V 40KA SQUARE 34MM datasheet.pdf
IC MONITOR BATT LP 6-UDFN datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 13 OHM 1206 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.1A 30V datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 50V TO263AB datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.063" NYLON 5.46MM datasheet.pdf
RES 120 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 10MHZ SOT23-6 datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf