TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20FD18AE
D38999/20FD18AE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FD18AE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS PIN
Datasheet Download
D38999/20FD18AE.pdf
Availability of D38999/20FD18AE
QUANTITY
D38999/20FD18AE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FD18AE
Internal Part NumberEIS-D38999/20FD18AE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FD18AE
Related LinksD38999/, D38999/20FD18AE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20FD18AE Details Description
Related parts for D38999/20FD18AE
RESISTOR POWER ADJ 150 OHM 225W datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 6.3V 10% 2312 datasheet.pdf
IDC CABLE- AKC40B/AE40M/AKC40B datasheet.pdf
INSULATING TAPE 10METERS datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES 2.7K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
2MM SHROUDED BOARD MNT HDR 16 PO datasheet.pdf
Connector Socket 11 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 2.74K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf