TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20FD18AE
D38999/20FD18AE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FD18AE
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS PIN
Datasheet Download
D38999/20FD18AE.pdf
Availability of D38999/20FD18AE
QUANTITY
D38999/20FD18AE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FD18AE
Internal Part NumberEIS-D38999/20FD18AE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FD18AE
Related LinksD38999/, D38999/20FD18AE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20FD18AE Details Description
Related parts for D38999/20FD18AE
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI M20-1.5 6G 1-5V datasheet.pdf
INDICATOR 110V 19MM PROM BLUE datasheet.pdf
WINDOW DEEP HINGED 12.19X14.56" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 240 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 45.3K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
IC RELAY DRIVER 16SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf