Amphenol Aerospace Operations D38999/20FD18BN
D38999/20FD18BN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FD18BN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 18POS WALL MT SCKT
Datasheet Download
D38999/20FD18BN.pdf
Availability of D38999/20FD18BN
QUANTITY
D38999/20FD18BN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FD18BN
Internal Part NumberEIS-D38999/20FD18BN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FD18BN
Related LinksD38999/, D38999/20FD18BN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20FD18BN Details Description
Related parts for D38999/20FD18BN
RES SMD 36K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS 2.5MM R/A TIN datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 1KV X7R 1812 datasheet.pdf
TOOL HAND CRIMP 10-22 AWG datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS JAMNUT PINS datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 30V 26TSOT datasheet.pdf
SLEEVING FIBERGLASS BLK 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf