Amphenol Aerospace Operations D38999/20FD18BN
D38999/20FD18BN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FD18BN
Brief Description
CONN HSG RCPT 18POS WALL MT SCKT
Datasheet Download
D38999/20FD18BN.pdf
Availability of D38999/20FD18BN
QUANTITY
D38999/20FD18BN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FD18BN
Internal Part NumberEIS-D38999/20FD18BN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FD18BN
Related LinksD38999/, D38999/20FD18BN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20FD18BN Details Description
Related parts for D38999/20FD18BN
MUX/DEMUX QUAD 2:1 TTL 16SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 1.45A 87 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 3900PF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
Crystal 13.0000MHz 30ppm 10pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CABLE PULL GRIP FLEX 1.524M datasheet.pdf
A22TK-2RL-03-K03 datasheet.pdf
DBMAMT44SNM-F225 - MIL EQUIV datasheet.pdf
SPRING,COMPRESSION datasheet.pdf
MOSFET P-CH 40V 50A DPAK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 56POS SKT datasheet.pdf