Amphenol Aerospace Operations D38999/20FD18PA
D38999/20FD18PA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FD18PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 18POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20FD18PA.pdf
Availability of D38999/20FD18PA
QUANTITY
D38999/20FD18PA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FD18PA
Internal Part NumberEIS-D38999/20FD18PA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MILD
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FD18PA
Related LinksD38999/, D38999/20FD18PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20FD18PA Details Description
Related parts for D38999/20FD18PA
XFRMR LAMINATED 1.2VA THRU HOLE datasheet.pdf
RES SMD 261 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 122NH 300MA 650 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
DECI-CENTER JUMPERS 28POS datasheet.pdf
FIBER OPTIC TXRX SFP LC datasheet.pdf
AMP UNIVERSAL POWER PLG 2C PCB datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.5V datasheet.pdf