Amphenol Aerospace Operations D38999/20FD18PA
D38999/20FD18PA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FD18PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 18POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20FD18PA.pdf
Availability of D38999/20FD18PA
QUANTITY
D38999/20FD18PA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FD18PA
Internal Part NumberEIS-D38999/20FD18PA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MILD
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FD18PA
Related LinksD38999/, D38999/20FD18PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20FD18PA Details Description
Related parts for D38999/20FD18PA
LED YELLOW CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 0.825 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 61POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 0.39UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 28VOUT 100W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 2VOUT 60W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
CAP CER 1UF 6.3V X5R 0402 datasheet.pdf