Souriau Connection Technology D38999/20FD18PAL
D38999/20FD18PAL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FD18PAL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 18POS WALLMNT PINS
Datasheet Download
D38999/20FD18PAL.pdf
Availability of D38999/20FD18PAL
QUANTITY
D38999/20FD18PAL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FD18PAL
Internal Part NumberEIS-D38999/20FD18PAL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FD18PAL
Related LinksD38999/2, D38999/20FD18PAL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20FD18PAL Details Description
Related parts for D38999/20FD18PAL
IC REG BUCK 5V 1A 8-SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 470K OHM 14SOIC datasheet.pdf
PWRBLADE V/T LF REC datasheet.pdf
CONN SOCKET 28POS HOUSING datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
RES 17.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 4PDT 0.1A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf