TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20FD19PA-LC
D38999/20FD19PA-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FD19PA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN
Datasheet Download
D38999/20FD19PA-LC.pdf
Availability of D38999/20FD19PA-LC
QUANTITY
D38999/20FD19PA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FD19PA-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/20FD19PA-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FD19PA-LC
Related LinksD38999/20, D38999/20FD19PA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20FD19PA-LC Details Description
Related parts for D38999/20FD19PA-LC
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
RES SMD 360K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.2A 4WLCSP datasheet.pdf
RES SMD 620K OHM 1% 1/32W 01005 datasheet.pdf
RES SMD 88.7KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.15A 4HUSON datasheet.pdf