Amphenol Aerospace Operations D38999/20FD19PC
D38999/20FD19PC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FD19PC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20FD19PC.pdf
Availability of D38999/20FD19PC
QUANTITY
D38999/20FD19PC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FD19PC
Internal Part NumberEIS-D38999/20FD19PC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Shell Size, MILD
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FD19PC
Related LinksD38999/, D38999/20FD19PC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20FD19PC Details Description
Related parts for D38999/20FD19PC
CONN EDGECARD 16POS .156 EYELET datasheet.pdf
CLAMPMETER 40/400AC 400OHM RES datasheet.pdf
C/A LC DUP TO ST TWIN ZIP 1 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
SWITCH SLIDE 4PDT 3A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 300MW SOT23 datasheet.pdf
DSUB STR STB 50 SOCKET datasheet.pdf
LED COB CCT 5700K datasheet.pdf
CAP FILM 18NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf