TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20FD19SA-LC
D38999/20FD19SA-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FD19SA-LC
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS SKT
Datasheet Download
D38999/20FD19SA-LC.pdf
Availability of D38999/20FD19SA-LC
QUANTITY
D38999/20FD19SA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FD19SA-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/20FD19SA-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FD19SA-LC
Related LinksD38999/20, D38999/20FD19SA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20FD19SA-LC Details Description
Related parts for D38999/20FD19SA-LC
RES SMD 910 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 19POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
DIODE GPP 1A 100V 4SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 180POS .8MM FH 6H GOLD datasheet.pdf
PROTECTIVE CAP FOR JAM NUT RCPT datasheet.pdf
Connector Receptacle, Elevated Socket 26 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 390PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RESISTIVE & OPTICAL BUSHING datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf