TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20FD5SB-LC
D38999/20FD5SB-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FD5SB-LC
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS SKT
Datasheet Download
D38999/20FD5SB-LC.pdf
Availability of D38999/20FD5SB-LC
QUANTITY
D38999/20FD5SB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FD5SB-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/20FD5SB-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions5
Shell Size - Insert15-5
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FD5SB-LC
Related LinksD38999/2, D38999/20FD5SB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20FD5SB-LC Details Description
Related parts for D38999/20FD5SB-LC
MACHINE SCREW PAN PHILLIPS M3 datasheet.pdf
CONN HEADER SHD 30POS TOP 1MM datasheet.pdf
RES SMD 9.09KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH DIP 1/2 PITCH datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20A 90V TO-262 datasheet.pdf
RES 15.4K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.0068UF 10% 310VAC AXI datasheet.pdf