TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20FE26AA
D38999/20FE26AA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FE26AA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS PIN
Datasheet Download
D38999/20FE26AA.pdf
Availability of D38999/20FE26AA
QUANTITY
D38999/20FE26AA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FE26AA
Internal Part NumberEIS-D38999/20FE26AA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MILE
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FE26AA
Related LinksD38999/, D38999/20FE26AA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20FE26AA Details Description
Related parts for D38999/20FE26AA
TERM BLOCK HDR 32POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 10V 20% 0603 datasheet.pdf
IC GATE NOR 3CH 16SOEIAJ datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 5% 160VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 1.65K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 50W datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 1W PC PIN datasheet.pdf
FIXED IND 1.5MH 340MA 3 OHM TH datasheet.pdf
RES 18.7K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
RB SELF-ADHESIVE .315'' NAT datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 120POS DR LOW datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS JAM NUT PIN datasheet.pdf