TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20FE26HD
D38999/20FE26HD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FE26HD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 26POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
D38999/20FE26HD.pdf
Availability of D38999/20FE26HD
QUANTITY
D38999/20FE26HD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FE26HD
Internal Part NumberEIS-D38999/20FE26HD
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FE26HD
Related LinksD38999/, D38999/20FE26HD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20FE26HD Details Description
Related parts for D38999/20FE26HD
IC REG LDO 3.3V 3A 5DDPAK datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
PLIERS, CUTTERS INSULATED SET datasheet.pdf
RES 82.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 7POS SKT datasheet.pdf
OSC TCXO 44.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
IC CPLD 4320LUTS datasheet.pdf
110UF 200V 19.05X41.28 85C AXI datasheet.pdf