TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20FE26HE
D38999/20FE26HE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FE26HE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 26POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
D38999/20FE26HE.pdf
Availability of D38999/20FE26HE
QUANTITY
D38999/20FE26HE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FE26HE
Internal Part NumberEIS-D38999/20FE26HE
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FE26HE
Related LinksD38999/, D38999/20FE26HE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20FE26HE Details Description
Related parts for D38999/20FE26HE
CONN EDGECARD 86POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 12V 30W datasheet.pdf
SWITCH STRGHT LVR SPDT 15A QC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 511 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 80V 94A TO220-3 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
SF THRU SPLICE datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 500MW DO35 datasheet.pdf