TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20FE26HN
D38999/20FE26HN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FE26HN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 26POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
D38999/20FE26HN.pdf
Availability of D38999/20FE26HN
QUANTITY
D38999/20FE26HN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FE26HN
Internal Part NumberEIS-D38999/20FE26HN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MILE
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FE26HN
Related LinksD38999/, D38999/20FE26HN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20FE26HN Details Description
Related parts for D38999/20FE26HN
TRANS NPN 35V 1A TO-126 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR DUAL 2A 8-SOIC datasheet.pdf
LED 5MM VERT HE TINT GRN PC MNT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 11 OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 50W datasheet.pdf