TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20FE26SA-LC
D38999/20FE26SA-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FE26SA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS SKT
Datasheet Download
D38999/20FE26SA-LC.pdf
Availability of D38999/20FE26SA-LC
QUANTITY
D38999/20FE26SA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FE26SA-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/20FE26SA-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MILE
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FE26SA-LC
Related LinksD38999/20, D38999/20FE26SA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20FE26SA-LC Details Description
Related parts for D38999/20FE26SA-LC
KIT DEV ZOOM START FOR LH7A404 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 356VWM 631VC 1.5KE datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES 192 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 50.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
IC DUAL BUS SWITCH US8 datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
500 TB RIS CLA 45D SOLID datasheet.pdf
CAP FILM 1000VDC 0.056UF RADIAL datasheet.pdf