Souriau Connection Technology D38999/20FE26SDL
D38999/20FE26SDL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FE26SDL
Brief Description
CONN HSG RCPT 26POS WALLMNT SCKT
Datasheet Download
D38999/20FE26SDL.pdf
Availability of D38999/20FE26SDL
QUANTITY
D38999/20FE26SDL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FE26SDL
Internal Part NumberEIS-D38999/20FE26SDL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MILE
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress Protection-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FE26SDL
Related LinksD38999/2, D38999/20FE26SDL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20FE26SDL Details Description
Related parts for D38999/20FE26SDL
IC GATE AND 2CH 2-INP SM8 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN HEADER 25POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 505 OHM 0.01% 0.15W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
RES 16.2 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC TRANSLATOR UNIV FREQ 48VFQFN datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA2540 23MM WHT datasheet.pdf
EXPLOSION PROOF ENCLOSURE KIT datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf