TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20FE99AD
D38999/20FE99AD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FE99AD
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 23POS PIN
Datasheet Download
D38999/20FE99AD.pdf
Availability of D38999/20FE99AD
QUANTITY
D38999/20FE99AD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FE99AD
Internal Part NumberEIS-D38999/20FE99AD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions23
Shell Size - Insert17-99
Shell Size, MILE
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (21)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FE99AD
Related LinksD38999/, D38999/20FE99AD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20FE99AD Details Description
Related parts for D38999/20FE99AD
FAN AXIAL 120X38MM 115VAC TERM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS R/A .05 REV datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 440MA 3-DFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 9-18VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 50V 20% BX 1206 datasheet.pdf
RES 1.78K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 100V AXIAL datasheet.pdf
RJI KABEL 8XAWG26/7 AU V4A P datasheet.pdf
SR BTS FT SS 12 ASY datasheet.pdf
INDICATOR LIGHT DUAL 110V/230V L datasheet.pdf
CAP FILM 2000VDC 0.02UF RADIAL datasheet.pdf