Souriau Connection Technology D38999/20FE99SBL
D38999/20FE99SBL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FE99SBL
Brief Description
CONN HSG RCPT 23POS WALLMNT SCKT
Datasheet Download
D38999/20FE99SBL.pdf
Availability of D38999/20FE99SBL
QUANTITY
D38999/20FE99SBL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FE99SBL
Internal Part NumberEIS-D38999/20FE99SBL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions23
Shell Size - Insert17-99
Shell Size, MILE
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (21)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress Protection-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FE99SBL
Related LinksD38999/2, D38999/20FE99SBL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20FE99SBL Details Description
Related parts for D38999/20FE99SBL
IC TVS ARRAY 2-UNI 100mW SC70-5 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 32K EE 8-TSSOP datasheet.pdf
CONN SPRING TARGET DL 64POS PCB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS BOX MNT PINS datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 50ppm 20pF 30 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC-49S datasheet.pdf
CABLE 7COND 14AWG SHLD 100' datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 180MA 2.2 OHM datasheet.pdf
IC FPGA 171 I/O 208PQFP datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
VIBRATION TESTER W/STINGER END datasheet.pdf
096 EURO TYP C RECP 6MM ASSY datasheet.pdf