TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20FF11AD
D38999/20FF11AD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FF11AD
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS PIN
Datasheet Download
D38999/20FF11AD.pdf
Availability of D38999/20FF11AD
QUANTITY
D38999/20FF11AD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FF11AD
Internal Part NumberEIS-D38999/20FF11AD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert19-11
Shell Size, MILF
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FF11AD
Related LinksD38999/, D38999/20FF11AD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20FF11AD Details Description
Related parts for D38999/20FF11AD
BATTERY PACK 8.4V 2300 MAH NICAD datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 66POS datasheet.pdf
IDC CABLE - HSC30H/AE30G/HSC30H datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
RES 360 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
INSERT MALE 4+4POS+1GND PUSH IN datasheet.pdf
IC FPGA 600 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf