TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20FF11HE
D38999/20FF11HE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FF11HE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
D38999/20FF11HE.pdf
Availability of D38999/20FF11HE
QUANTITY
D38999/20FF11HE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FF11HE
Internal Part NumberEIS-D38999/20FF11HE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions11
Shell Size - Insert19-11
Shell Size, MILF
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FF11HE
Related LinksD38999/, D38999/20FF11HE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20FF11HE Details Description
Related parts for D38999/20FF11HE
CONN EDGECARD 20POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 6.8MH 470MA 2.61 OHM datasheet.pdf
XFRMR OCTAL 1:1.41 1.2MH SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS WALL MT SKTS datasheet.pdf
OPTOISO 5KV GATE DRIVER 16SO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf