Amphenol Aerospace Operations D38999/20FF32PN
D38999/20FF32PN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FF32PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 32POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20FF32PN.pdf
Availability of D38999/20FF32PN
QUANTITY
D38999/20FF32PN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FF32PN
Internal Part NumberEIS-D38999/20FF32PN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Shell Size, MILF
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FF32PN
Related LinksD38999/, D38999/20FF32PN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20FF32PN Details Description
Related parts for D38999/20FF32PN
CONN RCPT 6POS 18AWG MTA-156 datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR 32-LQFP datasheet.pdf
IC NVSRAM 4MBIT 25NS 44TSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS W/PIN JAM NUT datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 20"L X 16"W datasheet.pdf
FIXED IND 39NH 530MA 270 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 9.2PF 50V U2J 0402 datasheet.pdf
RES 9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 2POS SKT datasheet.pdf