TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20FF35HN
D38999/20FF35HN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FF35HN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 66POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
D38999/20FF35HN.pdf
Availability of D38999/20FF35HN
QUANTITY
D38999/20FF35HN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FF35HN
Internal Part NumberEIS-D38999/20FF35HN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions66
Shell Size - Insert19-35
Shell Size, MILF
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FF35HN
Related LinksD38999/, D38999/20FF35HN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20FF35HN Details Description
Related parts for D38999/20FF35HN
CORD SPADE LUG PATCH 12" BLACK datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1.5A DO214AA datasheet.pdf
ENCODER 6CH COMM HI TEMP 2048CPR datasheet.pdf
BD EMULATOR 78K0S UPD78983X datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 320MA 1.9 OHM TH datasheet.pdf