Amphenol Aerospace Operations D38999/20FG11AN
D38999/20FG11AN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FG11AN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 11POS WALL MT PINS
Datasheet Download
D38999/20FG11AN.pdf
Availability of D38999/20FG11AN
QUANTITY
D38999/20FG11AN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FG11AN
Internal Part NumberEIS-D38999/20FG11AN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FG11AN
Related LinksD38999/, D38999/20FG11AN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20FG11AN Details Description
Related parts for D38999/20FG11AN
RELAY SSR 50A 480VAC AC OUT PNL datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 8CHAN SRL 24DIP datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 19A 4.9 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RES 442 OHM 1/2W .25% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
OSC VCTCXO 26.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
FQIS BOLT-ON datasheet.pdf
DIODE ZENER 800MW SMF DO219AB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
CRYSTAL 26.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf