TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20FG11HC
D38999/20FG11HC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FG11HC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
D38999/20FG11HC.pdf
Availability of D38999/20FG11HC
QUANTITY
D38999/20FG11HC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FG11HC
Internal Part NumberEIS-D38999/20FG11HC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MILG
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FG11HC
Related LinksD38999/, D38999/20FG11HC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20FG11HC Details Description
Related parts for D38999/20FG11HC
HEATSINK PWR .50"H BLACK TO-220 datasheet.pdf
IC MPU 68000 20MHZ 114PGA datasheet.pdf
FUSE 5.6A 500V MIDGT TLAG UL CSA datasheet.pdf
RF AMPLIFIER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
RES 1.62M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 46POS SNGL PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
MARKING STRIPS datasheet.pdf
XG4 18AWG 16/30 5C BRAID 600V datasheet.pdf