TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20FG11HD
D38999/20FG11HD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FG11HD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
D38999/20FG11HD.pdf
Availability of D38999/20FG11HD
QUANTITY
D38999/20FG11HD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FG11HD
Internal Part NumberEIS-D38999/20FG11HD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MILG
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FG11HD
Related LinksD38999/, D38999/20FG11HD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20FG11HD Details Description
Related parts for D38999/20FG11HD
IC REG BUCK ADJ 1A 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 9.1M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 500MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 300MA 2.5 OHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 24POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CABLE 5COND 22AWG SHLD 500' datasheet.pdf
MICRO 31C P /33 WHT 36" datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 24V 10W datasheet.pdf