Souriau Connection Technology D38999/20FG11PNL
D38999/20FG11PNL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FG11PNL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 11POS WALLMNT PINS
Datasheet Download
D38999/20FG11PNL.pdf
Availability of D38999/20FG11PNL
QUANTITY
D38999/20FG11PNL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FG11PNL
Internal Part NumberEIS-D38999/20FG11PNL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FG11PNL
Related LinksD38999/2, D38999/20FG11PNL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20FG11PNL Details Description
Related parts for D38999/20FG11PNL
FAN AXIAL 60X25MM CR0624HB-A70GL datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 3V 1W datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
BUZZ VDC 2.9KHZ SHORT PULSE datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 23POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 10AWG RED 500' datasheet.pdf
FIXED IND 750NH 180MA 2.3 OHM datasheet.pdf