Souriau Connection Technology D38999/20FG11SNL
D38999/20FG11SNL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FG11SNL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 11POS WALLMNT SCKT
Datasheet Download
D38999/20FG11SNL.pdf
Availability of D38999/20FG11SNL
QUANTITY
D38999/20FG11SNL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FG11SNL
Internal Part NumberEIS-D38999/20FG11SNL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FG11SNL
Related LinksD38999/2, D38999/20FG11SNL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20FG11SNL Details Description
Related parts for D38999/20FG11SNL
CAP ALUM 330UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 250 OHM 5% 225W datasheet.pdf
IC MCU ARM7 62KB FLASH 40LFCSP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
FUSE RENEWABLE CLASS H 5A 600V datasheet.pdf
CAP TANT 680UF 2.5V 20% 2917 datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 1024KB FLASH 212BGA datasheet.pdf
CAP 100F -20%, +50% 2.5V T/H datasheet.pdf